Odzyskiwanie danych Jak znaleźć usunięte pliki i jak je odzyskać

Czy obawiasz się, że straciłeś wszystkie ważne pliki? Usunięte pliki mogą wydawać się niemożliwe do odzyskania, ale dzięki tym wskazówkom możesz odzyskać usunięte pliki. Dowiedz się o procesie, kosztach i krokach, jakie należy podjąć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa odzyskiwanie danych i jak można odzyskać utracone pliki. Będziesz zadowolony, że przeczytałeś ten artykuł! Będziesz na dobrej drodze do odzyskania swoich plików w mgnieniu oka! Zacznijmy od tego, jak znaleźć pliki, które można odzyskać.

Odzyskiwanie usuniętych plików

Odzyskiwanie usuniętych plików jest stosunkowo prostym procesem, jeśli wiesz, jak je znaleźć. Po pierwsze, upewnij się, że masz kopię zapasową plików, które chcesz odzyskać. Dwukrotne kliknięcie Kosza ujawni, co się w nim znajduje. Usunięte pliki będą widoczne dopiero po kilku dniach. Jeśli jednak pliki są bardzo aktualne, najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie komputera. W przeciwnym razie mogą one zostać trwale usunięte.

Po znalezieniu pliku, który został usunięty, należy znaleźć jego dokładną lokalizację. Większość programów do odzyskiwania danych umożliwia przeglądanie czasu poprzez przytrzymanie klawisza Ctrl po kliknięciu przycisku „Skanuj”. Można również wybrać folder do skanowania i zastosować filtry w celu zlokalizowania plików. Po znalezieniu pliku, który chcesz przywrócić, kliknij przycisk „Odzyskaj”. Jeśli chcesz zapisać plik w inny sposób niż pierwotnie, musisz w tym celu zakupić licencję.

Innym sposobem odzyskiwania usuniętych plików jest wstrzymanie wszelkich zadań, które powodują zapisywanie danych na dysku zawierającym pliki. Jeśli nadal będziesz wykonywać zadania wymagające intensywnego zapisu, takie jak pobieranie muzyki lub filmów, zwiększysz prawdopodobieństwo nadpisania pliku, dlatego spróbuj natychmiast zatrzymać te zadania. Następnie wykonaj czynności opisane poniżej. W ten sposób będziesz mógł odzyskać usunięte pliki. Jeśli wszystko inne zawiedzie, spróbuj użyć Kosza.

Jeśli nie wiesz, jak odzyskać usunięte pliki, spróbuj pobrać darmowy program do odzyskiwania plików. Naszym najlepszym wyborem jest Recuva. Narzędzie to przeskanuje nośnik pamięci komputera w celu odnalezienia brakujących plików. Jeśli nie możesz znaleźć pliku, spróbuj pobrać program na dysk przenośny i trzymać go w pobliżu. Po zakończeniu spróbuj ponownie zainstalować komputer i ponownie uruchomić program Recuva. Po zakończeniu będziesz mógł łatwo i szybko odzyskać usunięte pliki.

Odzyskanie usuniętych plików z Kosza jest możliwe, jeśli kopia zapasowa usuniętego pliku została zapisana na innym komputerze. Odzyskanie usuniętych plików z Kosza może być łatwe, jeśli została utworzona kopia zapasowa ważnych plików. W przeciwnym razie można skorzystać z jednej z opisanych poniżej opcji „zrób to sam”, aby odzyskać usunięte pliki z Kosza. W przypadku posiadania kopii zapasowej odzyskiwanie usuniętych plików z komputera będzie łatwiejsze niż w przypadku zwykłego tworzenia kopii zapasowej.

Znajdowanie plików, które można odzyskać

Istnieje kilka sposobów na znalezienie plików, które można odzyskać. Jeżeli plik został usunięty, zazwyczaj można go zobaczyć w Koszu komputera, klikając go dwukrotnie. Niektóre firmy specjalizują się nawet w przywracaniu plików chronionych hasłem. Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie, możesz wykonać kilka prostych kroków, aby odzyskać utracone pliki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Być może znajdziesz nawet pliki, które zostały usunięte przed kilkoma dniami!

Jeżeli plik został przypadkowo usunięty, jego odzyskanie może okazać się niemożliwe. Jeżeli posiadasz zapisywalny dysk CD lub DVD, możliwe, że został on przypadkowo usunięty lub sformatowany. W takim przypadku nadal można uzyskać dostęp do zapisanych na nim plików, korzystając z oprogramowania do odzyskiwania danych. Oprogramowanie przeskanuje dysk, aby znaleźć drugą kopię informacji. Następnie spróbuje odtworzyć strukturę plików lub folderów. Czasami jest to skomplikowany proces i konieczna jest pomoc specjalisty.

Niedziałający komputer lub uszkodzony dysk twardy to kolejne utrudnienia. Na szczęście w takich przypadkach nadal można odzyskać pliki. Większość niedziałających komputerów posiada przewodnik rozwiązywania problemów, który pomoże rozwiązać problem. Innym sposobem na znalezienie plików, które można odzyskać, jest odszukanie usuniętych plików na dysku twardym. Mogły one zostać przeniesione do innego folderu lub skopiowane na inne urządzenie. Na szczęście istnieją narzędzia do wyszukiwania plików, które mogą pomóc w zlokalizowaniu tych plików.

W przypadku usunięcia lub utraty pliku oprogramowanie do odzyskiwania danych może go odzyskać, jeżeli nadal posiada sygnaturę pliku. Sygnatury plików są powszechnie spotykane w zawartości dysku. Sygnatura pliku to sposób, w jaki komputer rozpoznaje, że jest to plik określonego typu. Możliwe jest odzyskanie plików, które utraciły sygnaturę. Dlatego następnym razem, gdy komputer utraci dane, należy zachować ich kopię.

Innym sposobem na znalezienie plików, które można odzyskać, jest opróżnienie Kosza. Opróżnianie Kosza jest często stosowaną metodą odzyskiwania danych. Opróżnianie Kosza to doskonały sposób na zwolnienie miejsca na dysku, ale nie spowoduje to usunięcia żadnych danych. Oprogramowanie do odzyskiwania danych jest przeznaczone do znajdowania i odzyskiwania tych plików. Jeżeli nie można ich znaleźć za pomocą tej metody, należy rozważyć kilka innych możliwości.

Koszt odzyskiwania danych

W zależności od rodzaju utraty danych i czasu potrzebnego na ich odzyskanie, koszty odzyskiwania danych mogą się znacznie różnić. Większość renomowanych firm pobiera zryczałtowaną opłatę za odzyskiwanie danych oraz stawkę godzinową, która zwykle wynosi 150 USD za godzinę. Istnieją jednak pewne ukryte opłaty, które mogą sprawić, że całkowity koszt będzie wyższy, niż można by się spodziewać. Na przykład, niektóre firmy reklamują niskie ceny, ale pobierają dodatkowe opłaty za części zamienne lub usługi pospieszne. Mogą one nie być prawdziwe.

Odzyskiwanie danych kosztuje często od 100 do 300 USD, co należy uwzględnić przy określaniu budżetu. Niektóre z najczęstszych przypadków utraty danych występują, gdy dysk twardy lub karta pamięci są uszkodzone w sposób uniemożliwiający ich naprawę. Nie jest możliwe podanie szczegółowego kosztorysu bez znajomości specyfiki danego przypadku. Koszty odzyskiwania danych zależą od ilości danych do odzyskania i rodzaju posiadanego nośnika. Niektóre firmy świadczące usługi odzyskiwania danych mogą nie być w stanie odzyskać wszystkiego. Nawet jeśli odzyskają Twoje dane, nadal pobierają opłatę za analizę nośnika.

Podczas gdy mniejsze firmy mogą przetrwać bez swoich danych jeden dzień, duże korporacje muszą być gotowe do działania w ciągu godziny. Zwrot z inwestycji w odzyskiwanie danych ma zatem kluczowe znaczenie dla firmy, ponieważ nie chce ona wydać ani grosza na odzyskiwanie danych, a stracić ćwierć lub więcej w postaci utraconej sprzedaży lub przychodów. Poniżej przedstawiono kilka sposobów oceny kosztów odzyskiwania danych. W przypadku pilnej potrzeby odzyskania danych można zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

Należy zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele czynników, które decydują o koszcie odzyskiwania danych. Koszt odzyskiwania danych zależy od wielu czynników. Im większy nakład pracy, tym wyższa cena. Dlatego profesjonalne laboratorium odzyskiwania danych musi znaleźć równowagę między jakością pracy a przystępnością cenową. Niezbędne jest odrobienie pracy domowej i poznanie szczegółowych informacji o danym przypadku. Ceny usług odzyskiwania danych są bardzo zróżnicowane, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług danej firmy zapoznać się z jej ofertą cenową.

Kroki, które należy podjąć

Po pierwsze, należy ustalić, co było przyczyną utraty danych. W przypadku wirusa, oprogramowania ransomware czy nawet błędu użytkownika najważniejsze jest ustalenie okresu, w którym systemy były w dobrym stanie. Jeśli nie masz pewności, spróbuj odtworzyć dane z kopii zapasowej, najlepiej z okresu przed kliknięciem podejrzanego łącza w wiadomości e-mail. W przypadku problemu związanego z usługami typu SaaS można ustalić datę zainstalowania usługi.

Po wybraniu odpowiedniego oprogramowania należy je pobrać z renomowanego źródła. Należy również pamiętać o przeskanowaniu oprogramowania w poszukiwaniu wirusów, ponieważ złośliwe podmioty mogą dołączać złośliwe oprogramowanie do swoich programów do odzyskiwania danych. Ogólnie rzecz biorąc, bezpieczniej jest pobierać oprogramowanie do odzyskiwania danych z witryny twórcy oprogramowania niż z witryn innych sprzedawców. Jednak od tej reguły zawsze istnieje kilka wyjątków. Niemniej jednak ważne jest, aby kopie zapasowe były zawsze czyste.

Następnym krokiem jest sformatowanie zewnętrznego dysku twardego, jeśli ma on wystarczająco dużo wolnego miejsca. Ten krok ma kluczowe znaczenie, ponieważ jest niezbędny do usunięcia z pamięci komputera wszelkich odniesień do utraconych plików. Po wykonaniu tych czynności komputer rozpocznie zapisywanie odzyskanych danych na zewnętrznym dysku twardym. Nie należy próbować zapisywać odzyskanych danych z powrotem na dysku źródłowym. Upewnij się, że na dysku docelowym jest wystarczająco dużo miejsca, a następnie spróbuj zapisać je na dysku twardym.

Jeśli nie masz kopii zapasowej swoich danych, nadal możesz je odzyskać. Wykwalifikowany dostawca usług odzyskiwania danych dysponuje narzędziami i doświadczeniem umożliwiającymi przywrócenie danych z uszkodzonych nośników. Nie należy podejmować prób samodzielnego odzyskiwania danych, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia nośnika. Dlatego ważne jest, aby zanieść dysk twardy do certyfikowanego punktu, aby uniknąć jego uszkodzenia. Do podłączenia dysku twardego do komputera należy także użyć uniwersalnego adaptera USB. Użycie uniwersalnego adaptera USB może ułatwić podłączenie dysku IDE lub SATA. Uniwersalny adapter USB umożliwia także wykrywanie uszkodzeń mechanicznych, dzięki czemu w razie potrzeby można wyłączyć dysk.

Następnym krokiem jest sprawdzenie, jakiego typu uszkodzeń doznał dysk twardy. Jest to tzw. uszkodzenie logiczne, które występuje, gdy oprogramowanie komputera nie jest w stanie prawidłowo przetworzyć danych. Czasami standardowy program komputerowy może naprawić tego typu uszkodzenie, ale bardziej skomplikowane sytuacje wymagają interwencji specjalisty. W przypadku braku pewności co do sposobu postępowania należy skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli doszło do uszkodzenia logicznego, odzyskanie danych może potrwać dłużej, ale nadal jest możliwe.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte